Komplexní modernizace Mateřské školy v Ropici II
Registrační číslo projektu: CZ.06.04.01/00/23_109/0002394
Obec Ropice v současné době realizuje projekt, jehož cílem je zvýšení kvality infrastruktury pro předškolní vzdělávání, ke kterému dojde díky komplexní rekonstrukci objektu mateřské školy v Ropici, řešení bezbariérovosti a pořízení vybavení do zrekonstruovaných prostor MŠ.
Předmětem realizace projektu je vnitřní rekonstrukce, modernizace školní kuchyně, bezbariérová úprava, chodníky a terénní úpravy, nová vodovodní přípojka, splašková kanalizace, elektro přípojka, rekonstrukce dešťové kanalizace, otopné soustavy a vzduchotechniky. Provedou se opatření pro snížení energetické náročnosti. V rámci hlavní části projektu bude pořízen nábytek a vnitřní vybavení pro tři oddělení mateřské školy a vybavení školní kuchyně.
Na realizaci projektu jsme obdrželi dotaci z EU v rámci specifického cíle 4.1: Zlepšování rovného přístupu k inkluzím a kvalitním službám v oblasti vzdělávání, aktivita: mateřské školy výzvy IROP. V současné době probíhá realizace rekonstrukce a přípravy pro vypsání veřejné zakázky na zhotovitele nábytku a dodavatele vnitřního vybavení, projekt by měl být ukončen do prosince 2024.
Projekt „Komplexní modernizace Mateřské školy v Ropici II“
je spolufinancován Evropskou unií.
Obec Ropice se, po úspěšné žádosti o dotaci a realizaci projektu pořízení senzorů IoT v roce 2023, rozhodla senzory doplnit a opět se ucházet o získání dotace z Moravskoslezského kraje na jejich pořízení.
Vzhledem k tomu, že se naše obec dlouhodobě potýká s velkou prašností a znečištěním ovzduší, pořídily se další tři meteostanice, které nejenže sledují teplotu vzduchu, tlak a vlhkost, ale co je nejdůležitější, monitorují množství prachových částic PM 2,5, PM 1 a PM 10 na různých místech naší obce. Nově se meteostanice nachází v Ropici Za Lesem na budově Mařenky, další je na budově č.p. 142, kde se nachází knihovna a poslední je na Balinách. Díky tomu můžete online na webu www.ropice.cz, v sekci veřejné senzory nebo v aplikaci Sencito, sledovat, zda je znečištění lokální nebo se s ním potýkáme v celé obci.
Spolu s meteostanicemi jsme pořídili také 5 senzorů, které umožňují dálkový odečet spotřeby el. energie na obecních budovách. Díky tomu jsme schopni lépe sledovat průběžné spotřeby, a více tak dbát na cílenou úsporu energií.
Obec Ropice získala z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2023“ finanční prostředky ve výši 38.200,- Kč, což představuje 84,90 % celkových skutečně vynaložených nákladů na realizaci projektu „Obec Ropice – pořízení senzorů IoT II“.
Žáci české a polské základní školy v Ropici se od začátku školního roku radují z nově zrekonstruované tělocvičny.
Obci se podařilo získat finanční prostředky z dotačního titulu Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2023 ve výši 376 600,- Kč, což pokryje 60 % celkových nákladů.
Tělocvična již volala po rekonstrukci nějakou dobu. Když na zasedání školské rady, na podzim roku 2022, paní ředitelka požádala, zda by bylo možné, v horizontu několika let o rekonstrukci uvažovat, zdaleka netušila, že vše nabere tak rychlý spád a ani ne do jednoho roku se její tužby vyplní. Ve chvíli, kdy Moravskoslezský kraj zveřejnil dotační programy a zjistili jsme, že je možné na rekonstrukci tělocvičny finance žádat, na nic jsme nečekali, připravili projektovou dokumentaci a podali žádost, která vyšla.
Tělocvična v naší škole neslouží jen k hodinám tělocviku. Vzhledem k tomu, že je to největší místnost ve škole, je využívána ke všem školním společenským akcím jako např. Den matek, karneval, vánoční besídky, zahájení a zakončení školního roku nebo loučení s předškoláky. Tělocvičnu v rámci svých aktivit využívají hojně í místní spolky.
Dá se říct, že to byla ve škole poslední místnost, která volala po opravě, zvlněná podlaha, popraskané kryty topení a nevzhledné obložení, které pamatují ze svých školních let i rodiče školáků. V rámci akce došlo k výměně právě podlahy, obložení stěn a krytů topení, mimo to se opravily nebo vyměnily ochrany oken, osvětlení a nově se zde vybudovala horolezecká stěna.
Máme za sebou dva náročné měsíce letních prázdnin, kdy bylo nutné celou rekonstrukci zrealizovat. Dovolím si poděkovat všem, kdo se na tom v tak šibeničním termínu podíleli a přiložili ruku k dílu, aby bylo vše na začátek školního roku připravené.
Nyní se můžeme pyšnit krásnou tělocvičnou, která je v první řadě bezpečná, energeticky méně náročná, ale hlavně s kvalitnějším zázemím a vybavením, které slouží k rozvoji pohybových dovedností nejen našich školáků.
Hasiči mají nový automobil
Neuvěřitelné se stalo skutečností a jsme hrdými majiteli zbrusu nového hasičského automobilu. Za tuto skutečnost vděčí naše obec zejména uvědomělým a cílevědomým členům jednotky, kteří si dotace vybojovali a vyřídili téměř sami. Poprvé v novodobé historii hasičů se v Ropici podařilo získat úplně nový dopravní automobil Ford Transit.
Nový Transit je vybaven podle požadavku legislativy pouze pro dopravu osob, pro níž bude také primárně sloužit. Mezi další úkoly pro nového plechového člena jednotky sboru dobrovolných hasičů budou patřit: evakuace osob při mimořádných událostech, zásahy menšího rozsahu (odstranění větví, stromů), monitorování stavu řek a sjízdnosti komunikací při povodních, doprava osob, rozvoz potravin, ochranných pomůcek či suplování služeb (pošta) při epidemiích. Pořízení vozidla zároveň zvyšuje potenciální efektivitu u zásahů většího charakteru, kdy může být využito pro zajištění týlu.
Z hlediska sboru dobrovolných hasičů Ropice bude auto využito pro dopravu na soutěže v hasičském sportu (soutěžící + vybavení v jednom autě) a TFL (železný hasič), zajišťování kulturních akcí pořádaných SDH, reprezentační výjezdy do družebních obcí (Pribylina, Grabownia).
Auto může být využito i samotnou správou obce Ropice pro výjezdy na školení, reprezentaci obce či jiné aktivity spojené s ochranou obyvatelstva při různých událostech, které mohou nastat.
Za pořízení dopravního automobilu náleží velké poděkování především zastupitelstvu obce Ropice (jak předešlému, tak současnému), dále Ministerstvu vnitra České republiky za finanční podporu z dotačního titulu Program 01426 – Dotace pro jednotky SDH obcí, identifikační číslo projektu 014D262002176, identifikační číslo EIS JSDH-V2-2022-00038 a Moravskoslezskému kraji, kteří rovněž poskytli finanční prostředky.
Dále všem aktivním členům Hasičů Ropice za obětavou práci při stavbě stání a zastřešení na němž a pod nímž bude automobil parkovat. A v neposlední řadě všem rodinám členů, kteří je ve výše zmíněných aktivitách podporovali.
Obec Ropice získala dotaci 55.000 Kč z rozpočtu Moravskoslezského kraje na pořízení senzorů IoT, což je 85 % celkově skutečně vynaložených nákladů na realizaci projektu "Obec Ropice - pořízení senzorů IoT".
Bude se jednat o umístění 1 meteostanice a 1 senzoru měření hluku v části obce U Mlýna a 11 senzorů monitorujících obsah CO2 ve třídách ZŠ a MŠ Ropice.
Na dálku pak budete moci sledovat informace získané senzory přes naše webové stránky kliknutím na odkaz Veřejné senzory.
MAS Pobeskydí podpořila nákup ochranných obleků pro jednotku sboru dobrovolných hasičů Ropice.
Na základě dotační výzvy Programu rozvoje venkova vyhlášené v rámci Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Pobeskydí byla obec Ropice vybrána k dotační podpoře a byl ji umožněn nákup ochranných obleků pro jednotku SDH.
JSDH Ropice má 13 členů. V případě větších zásahů na území obce (povodně 2005 a 2010, požáry 2009 a 2016) nejsou všichni členové dostatečně chráněni proti působení přírodních živlů, jelikož jednotka disponovala pouze 5-ti komplety třívrstvých zásahových oděvu. Tento stav nebyl vhodný z hygienického ani zdravotního hlediska, obzvláště během pandemie koronaviru. Cílem bylo mít 9 zásahových kompletů pro minimální, zákonem daný počet členů výjezdové jednotky a jeden náhradní. Což se díky podpoře MAS Pobeskydí podařilo. Projekt nejvíce prospěje občanům a dalším subjektům působícím v obci Ropice a jejím okolí díky zvýšení akceschopnosti jednotky tak, aby byla plně vybavena a všichni členové plně chráněni. V katastru Ropice a v přilehlém okolí je možné najít významné stavby jako jsou: rozvodna, centrum dálkového řízení, domov důchodců, čistička odpadních vod, drtička sypkých materiálů, základní a mateřská škola, golfové hřiště a částečně i areál železáren. Obci procházejí dvě železniční tratě, dále jsou zde mezinárodně významné silnice I/68 a I/11 (E75). Opomenout se nesmí ani značný počet dalších komunikací, které mohou být blokovány vodou nebo spadlými stromy. Historicky je Ropice zemědělská oblast a většina polí se stále používá. Rizikové mohou být i zemědělské usedlosti a zalesněná území v katastru obce. Obcí také protékají dva poměrně velké vodní toky Ropičanka a Olše, které během trvalejších dešťů dosahují povodňových stupňů. Vše výše zmíněné je ohroženo všemi typy přírodních živlů a za posledních 15 let jednotka bojovala s povodněmi (2005 a 2010), požárem autovrakoviště (2016), následky větrných smrští, požárem stájí a pomáhala i při evakuaci vlaku. Kdykoliv může přijít nečekaná situace v podobě velkého zásahu Hasičského záchranného sboru na území obce, při kterém může být JSDH Ropice velmi cennou silou pro boj s mimořádnou událostí a minimalizovat tak škody vzniklé na zasaženém majetku občanů i dalších subjektů v obci.
Projekt byl spolufinancován dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci programu
Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2019
Investor: Obec Ropice
Termín dokončení: 12.8.2019
byl spolufinancován dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci programu
Drobné vodohospodářské akce
Investor: Obec Ropice
Termín dokončení: 9.10.2018
Cílem projektu bylo prodloužení společné stezky v obci Ropice prostřednictvím vybudování nového úseku stezky pro cyklisty a chodce. Realizace tohoto projektu přispěla k dalšímu rozvoje cyklistické dopravy a zejména pak ke zvýšení bezpečnosti cyklistů a chodců pohybujících se v dané lokalitě.
Předmětem projektu bylo vybudování společné stezky pro chodce a cyklisty podél komunikace I/11 v obci Ropice, která je významnou komunikační příčkou v regionu s vysokou intenzitou dopravy včetně kamionové. Délka této stezky je 632 m a součástí je nový přístřešek pro kola.
Výstavbou stezky v obci Ropice je zajištěno celistvé propojení statutárního města Třinec přes část města Třinec - Nebory, dále přes obec Ropice až na město Český Těšín.
Tento projekt byl spolufinancován z Evropských zdrojů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.
V rámci projektu „Slezské parky“ po revitalizaci parku v Ropici a jeho slavnostním zářijovém otevření, přišla na řadu polská partnerská strana. Dne 27. 6. 2018 se uskutečnil výlet do obce Jaworze, jehož cílem bylo pozvání na slavnostní otevření arboreta. V úvodním proslovu přítomné přivítal starosta obce Jaworze, pan Ostalkiewicz. Poděkoval partnerovi, starostce obce Ropice, p.Waniové za skvělou spolupráci na společném projektu. Nově vzniklé arboretum je druh botanické zahrady, která prezentuje přírodní bohatství Těšínské země. Umístěno je v bezprostřední blízkosti Obecního úřadu Jaworze, u hlavní silnice vedoucí do centra obce. K osazení rostlin byly použity druhy vyskytující se na Těšínském Slezsku. Partneři spolu diskutovali, jaké rostliny budou prezentovány v arboretu. V zájmu zvýšení účinku vzdělávání a propagace bohatství Euroregionu, jsou rostliny profesionálně označené (trojjazyčné nápisy v češtině, polštině a latině s informacemi a pojmenováním rostlin, s výskytem a popisem jednotlivých druhů). V prostorách arboreta je umístěna památková tabule s příslušnými logy a formulí pro financování. Po zhlédnutí arboreta se konala tematická přednáška o rostlinách a fauně vyskytující se na území našich regionů. Mimo jiné v programu byla návštěva nově otevřené sportovní haly v Jaworze.